Pimapen Kapı Kolu Boşa Dönüyor Çözümü

12.481

Pimapen Kapınızın kolunu, kapatmak için çevirdiğinizde boşa dönüyorsa, yani kapı kolu 360 derece tam tur etrafında dönüyorsa bu bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterir.
Pimapen kapı kolunun boşa dönmesi olayı genelde kalitesiz kapı kilidi veya kalitesiz kapı kapı kolu kullanılmasından kaynaklanır zamanla kalitesiz olan döküm iç kilitler yorulunca çatlar ve kırılırlar.
Diğer bir sebep ise kapınızın zorla kapanıyor olmasıdır evet pimapen kapınız zorlayarak kapanıyor ise hemen bir tamirci çağırıp onu tamir ettirin çünkü bu zorlama zamanla metal yorgunluğu dediğimiz şeye sebep olur ve yorulan kapı ispanyolet kilidi tık diye kırılır. Şuan ki pimapen kapı kolunun tam tur boş dönmesi hadisesi oluşmuş olur.

   

     Pimapen Kapı Kolunun Boşa Dönmesi Çözüm Yolu

Öncelikle kolun boşa dönmesine,  kapının kapanmamasına neden olacak iki arıza vardır.

Bunlardan birincisi kapı kolunun iç demir milinin kırılmış olmasıdır. Evet bazen nadiren de olsa kapı kolu içindeki bu demir kırılır ve mekanizmayı çevirmez bu nedenle kapı kapanmaz eğer böyle ise şanslısınız çünkü kol değiştirme ücreti ucuzdur ve kolu değiştirip bu arızadan kurtulabilirsiniz ama söylediğim gibi bu nadiren olur çünkü kapı kolu demiri çok sağlamdır ve kolay kolay kırılmaz ama kapı kolu demirinin çevirdiği yani tüm kapı kilit mekanizmasını çaliştıran, kapı kilit göbeği ondan çok zayıftır ve fizikte temel kural şudur ki daha önce daha zayıf olan kırılır, yani büyük ihtimal ile ispanyolet göbeği kırılmıştır ve içindeki dişli boşa dönüyordur değişmesi şarttır. birazdan aşağıda o dişliyi ve kilidi beraber göreceğiz

Şimdi diyelim ki kapı kilidiniz kırıldı ve boşa umarsızca tam tur dönüyor, ne yapmalıyız, kesin olarak bu kilidin değişmesi gerekir tamiri, arızanın idarelik yapılması diye bir şey söz konusu değildir kesin ve net yenisi gelecek ve yerine takılacak ama bu kapı kilitlerinin çok çeşitleri vardır öyle usta olmayan, usta olsa bile işinin ehli olmayan her pimapen ustası her pimapenciyim diyen takamaz, bu kilit değiştikten sonrada kapıya yeniden ayar yapmak gerekir.

Önce Kırık Kapı kilidini modelini Tespit etmek gerekir 3 veya 4 çeşit kapı kilidi vardır.

Arızalı boş dönen kapı veya pencere kilidini tespit ettikten sonra değişim işlemi ve yedek parçanın temini için bizi arayabilirsiniz. Pimapen fıratpen adopen egepen winsa erpen rehau roto g-u (gu) vorne aubi  winhouse kale accado tüm markalar için servis hizmetimiz vardır. Beylikdüzü esenyurt büyükçekmece avcılar bahçeşehir esenkent başakşehir ikitelli ıspartakule kayaşehir halkalı florya küçükçekmece ataköy bahçelievler bakırköy bölgelerine hızlı servis sağlamaktayız.

 

1 – Düz kapı kilidi (tek taraftan kollu anahtarsız üstten açılmayan)
Birincisi en Basiti düz ispanyolet dediğimiz  tek açılımlı yani üstten açılmayan dış tarafta kolu bulunmayan anahtar ile kilitlemesi olmayan kapı kilidi çeşididir sadece içeriden pencere gibi tek kolu vardır. Genel balkon kapısı, salon kapısı mutfak kapısı ve uzun fransız camlarda kullanılır. Arıza ihtimali yüksektir

kapı pencere kolu boşa dönüyor

 

2 – Üstten de Açılabilen Kapı Kilidi (tek taraftan sadece içeride kol vardır)
ikinci çeşit ise yine yukarıdakinin aynısı gibi görünen dışarıda kolu olmayan anahtarla kilitlemesi olmayan ama tek farkı üstten açılması olan kapı kilididir. Tek fark olsa da bu kilitler tamamen birbirinden farklıdır. mekanizma bir bütün olarak çalışır ve ispanyolet kilidi içeriden dişlidir. Kolu yukarı çevirdiğinizde vasistas konumuna gelerek pencere veya kapı üstten yarım açılır. özellikle zorlanarak kapatılıyorsa ve kol tam kapanmayan yarım kalıyorsa sonuç kesinlikle bu yazıda anlatıldığı gibi olur ve kilit kırılır.

pencere kolu boşa dönüyor

 

3 – Çift Taraftan Kollu Anahtarla Kilitlenen Kapı Kilidi
üçüncü kapı kilidi ise kilitli kapı dediğimiz anahtar ile kilitlenen iki tarafta içeride de dışarıda da kolu olan esas hakiki kapı kilidi çeşididir. Bu da yine en çok pimapen balkon kapılarında kullanılan kilit çeşididir bazen banyo tuvalet wc kapılarında da kullanıldığını görebiliyoruz

balkon kapı kolu boşa dönüyor

 

4 – Sürgülü Kapı Kilidi (Paralel Sürme devirmeli sürme)
Dördüncü kapı kilidi çeşidimiz ise biraz daha az yaygın olan volkswagen sürgülü kapı dediğimiz kapı kilidi çeşididir. vosvogen sürgülü kapı kolunuz boşa dönüyorsa durum biraz daha farklıdır yedek parçalarının bulunması biraz daha sıkıntılıdır, her markanın kilidi birbirine uymadığı içinde markasını bilmeniz önemlidir. (Pvc pencerenin markası değil aksesuarın markası gereklidir. Genelde kapıyı açtığınız kapının içindeki demir kısımların üzerinde yazar markalar)

surgulu kapı kolu bosa dönüyor

Sineklik Pimapen Tamiri Kapı Pencere Fiyatları İçin Numaraya Tıklayarak Arayabiirsiniz