Pimapen Pencere Terleme

3.441
pimapen buhar

pencere cam terleme

Pimapen pencerelerde bazen terleme, buharlaşma sorunu görülebilir.Kullanıcılar, ve bazı pimapenciler sorunu hemen pencerede görerek pencereniz markası en iyisi bile olsa, sorunu pencerenizde görerek yenisi ile değiştirmek isterler.
oysaki pvc pimapen pencerenizin camlarının iç yüzeyinde meydana gelen buhar, terleme tamamen ortamdaki hava sirkülasyonu ile ilgili olup, aslında pencerenin yalıtım görevini yerine getirdiğinide gösterir.Biz bu konuda kendi düşüncemizi belirttikten sonra işi uzmanına bırakalım dedik ve pvc pencere işinde piyasanın en çok tercih edilen markası olan fıratpen pvc pencere sistemlerinin bu konudaki söylediklerini sizlere aktarmak istedik.
Buyrun ;

 

 

 

PVC PENCERELERDE TERLEME NASIL ÖNLENİR?

PVC pencerelerin yaşatabileceği en büyük sorun, binalarda terleme’ (nemlenme) dir. PVC pencereler yalıtım değerleri mükemmel ürünlerdir. Eğer tekniğine uygun imal ve monte edilmişlerse aralarında bulunduğu ortamı birbirlerinden tamamen ayırırlar. Yani pencere sistemi kapalıyken iç ve dış ortamların birbirlerine olan bağlantılarını tamamen keserler. İçerdeki hava içerde kalır, dışarı çıkamaz. Dışarıdaki hava da dışarıda kalır, içeri giremez. Isı yalıtımı ve enerji tasarrufu açısından bu faktör mükemmel bir özelliktir.

Yaşam mahallerinde su buharı kaynakları vardır. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler bulundukları ortama su buharı yayarlar. Ayrıca bina duvarlarında kalan su buharı vardır. Mutfaklarda yemek yapmak, banyolarda sıcak su kullanımı, bulaşık yıkamak ve çamaşır kurutmak gibi faaliyetler su buharı kaynaklarıdır. Konforlu yaşam şartları için ortamdaki su buharının dışarı atılması taze ve kuru havanın içeri alınması gereklidir. Bunu sağlamanın tek ve en kısa yolu sağlıklı havalandırmadır. Özellikle soğuk havalarda, iç ortamların ısıtılması gereği ortaya çıkar. Bu zamanlarda pencerelerin iç ve dış yüzeyleri arasındaki sıcaklık farkları artar. İçinde su buharı barındıran hareket halindeki hava, sıcaklık farkı 3oC’den daha fazla olan bir ortama girdiğinde terleme kaçınılmaz olur.

Terlemenin en etkin çözüm yöntemi havalandırmaktır. Soğuk günlerde sabaha karşı özellikle yatak odalarının pencerelerinde terleme sıkça görülür. Çünkü gece boyunca uyunduğundan, havalandırma yapma olanağı olmaz.

Daha kolay anlaşılması için birkaç örnekle açıklayalım.

Banyo örneği: Duş almak için banyoya gireriz. Duş almadan önce banyonuzdaki aynada kendinizi net görürsünüz. Kapıyı, pencereyi kapattınız ve duşunuzu aldınız. Çıktığınızda banyo aynanızda kendinizi net göremezsiniz. Çünkü nemlenmiş, terlemiş veya halk arasında söylendiği gibi buğulanmıştır. Banyo kapınızı açtıktan 5 dakika sonra aynadaki terlemenin kendiliğinden kalktığını görürsünüz. Çünkü ayna yüzeyi ile ortamdaki havanın sıcaklık farkı ortadan kalkmış ve aynadaki su buharı ortama yayılmaya başlamıştır. Eğer duş alırken kapı ve pencereyi açık bıraksaydınız, aynadaki terleme bu kadar fazla olmayacaktı. Çünkü duşunuzu alırken aynı zamanda ortama yaydığınız su buharının büyük bir kısmı açık olan kapı ve pencereden tahliye olacak, diğer ortamlara yayılacaktı.

Araba örneği: Kışın sabah saatlerinde arabanıza yöneldiniz. Binmeden önce camlarda hiç bir problem yoktur. Arabanıza bindiniz, kapınızı kapattınız. Birkaç dakika sonra camların nemlendiğini ve görüşünüzün bozulduğunu görürsünüz. Çünkü arabalarda da yalıtım mükemmeldir ve siz içeride vücut ısınızla ve soluyarak ortama su buharı yaymaya başlarsınız. Ortam küçük olduğu için yaydığınız su buharı kısa zamanda sabaha kadar soğukta kalmış ve soğumuş camlara ulaştı ve sıcaklık farkı nedeni ile nemlenme gerçekleşti. Çözüm olarak camları açacaksınız. Yani havalandırmayı gerçekleştireceksiniz. Ya da klimayı devreye alacak ve görüşünüzün düzelmesi için ön cama yönlendireceksiniz. Klima ön cama nemden arındırılmış kuru havayı üfleyerek, camın ısısını düzenleyecek ve terlemenin yavaş yavaş yok olmasını sağlayacaktır.

Gözlük örneği: Soğuk bir havada dışarıdasınız ve gözlük kullanıyorsunuz. Kapalı sıcak bir ortama girdiğinizde gözlük camlarınız terleyecek ve görmenizi engelleyecektir. Dış ortamdaki soğuk nedeniyle gözlük camları soğukken, sıcak ortama girdiğinizde kapalı ortamdaki su buharı soğuk gözlük camlarına temas ettiğinden camlarda terleme gerçekleşir. Çözüm için tekrar dışarı çıkarsınız böylece havalandırma kendiliğinden sağlanmış olur; ya da gözlük camlarını bir bez ile silersiniz. Oysa dışarıdan içeriye girerken, bir kaç kademede bir ortamdan diğer ortama yavaş yavaş ısınmak koşulu ile girilirse, gözlük camlarında terleme çok az oluşur ve görüntü bozulmadan en sıcak ortama geçilebilir.

Tüm bu örneklerden anlaşılacağı gibi, doğru yapılmış bir pvc pencerede terleme olur. Asıl terleme olmuyorsa (havalandırmasız bir ortam için) bir problem var demektir. Bir kaç yöntemle çözüme ulaşılır. En etkin ve efektif olanı, gün içinde belirli zaman aralıklarında (2 saatte bir) çift açılım pencereleri vasistas (havalandırma) pozisyonuna getirilerek yaklaşık 5 dakika havalandırma yapmaktır. Klima kullanmak kesin çözüm olup, biraz pahalı bir yöntemdir. Klima cihazlarının arkalarından dışarıya damlayan su, aslında ortamdaki su buharıdır ve makine içinde yoğuşarak dışarıya atılmaktadır. Bunun da sakıncası, ortamın çok kuruması ve solunum yolu problemlerinin ortaya çıkması olabilir.

Terleme bir pencere problemi değil, ortam problemidir…

 

Kaynak : Fıratpen Resmi Sitesi

Sineklik Pimapen Tamiri Kapı Pencere Fiyatları İçin Numaraya Tıklayarak Arayabiirsiniz