Pencere Soğuk Önleme

1.758

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde evlerimizin içinin iyice serinlediğinin hatta soğuduğunun farkına varıyoruz, havaların hala iyi gitmesinden sebeptir ki kısık ayarda yanan kombi, evin içindeki soğuk hayı kırmıyor değil mi ?

Şu günlerde kısın ayarda 30 – 35 derecede yanan kombi evin içindeki soğuk havayı yumuşatamıyorsa, kışın sizi zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz. Kışın daha çetin geçeceği soğuk aylarda kombinin derecesini yükseltmek size gerekli ısıyı  sağlamayabilir. Aslında kombiniz görevini yerine getiriyor ısı sağlıyor ama dışarda evinize giren soğuk hava sıcaklığın ciddi derece de düşmesini sağlıyor ki özellikle bu durum rüzgarlı havalarda daha da artıyorsa sorunun tespitini yapmak yine rüzgarlı havada mümkün olacaktır.

Kombinizin bakımı Yapılmış, binanın dış yalıtımı var ise ilk şüpheleneceğiniz yer mukakkak pencereleriniz olsun. özellikler boydan yere kadar uzun pencerelerin, geniş kanatlı kapı ve pencerelerin olduğu daireler kesinlikler bu söyleyeceğim kontrolleri yapmalılar. Sadece pencereleri eski olan daire sahipleri değil yeni olan bir iki yılık evlerde de bu sorunlarla sıkça karşılaşıyoruz.

Birinci tespit yöntemimizde öncelikli olarak rüzgarlı havalarda pencerelere dikkatlice bakıp, rüzgar akımı şiddetlendiğinde perdelerimiz hareket ediyor mu rüzgardan bir etkilenme var mı bunu gözlemleyeceğiz. Penceremiz tam kapalı olduğu halde Perdeler rüzgardan hareket ediyorsa acil müdahale gerekir. Ama her soğuk girişi rüzgar şeklinde olmaya bilir veya stor perdeler yeni model ağır fon perdeler rüzgardan çokta etkilenmiyor da olabilir.

1. Çözüm Sorunun Yolu : Eğer ki perdelerimiz havalanacak kadar içeriye rüzgar giriyorsa aşağıda aşamaları takip edip sorunun kesin kaynağını bulduktan sonra oradaki çözümü uygulayabilirsiniz. (okumaya devam…)

İkinci tespit yöntemimizde ise penceremizi açıp dış kısımlarını kontrol etmeliyiz, penceremizi duvar ile birleştiği noktalarda veya mermer ile pencerenin buluştuğu noktadaki silikonlar ne durumda pencere ile duvar arasında bir açıklık çatlaklık var mı bunun kontrolü yapılmalıdır.

2. Sorunun Çözüm Yolu : Diğer tespitleri de kontrol ettikten sonra eğer ki sorunumuz sadece pencere kenarındaki silikonlardan kaynaklı ise çözüm yolumuz basit. iyi bir usta bulup iç dış tüm pencerelere temiz kaliteli bir silikon çekildikten sonra uzun yıllar bu sıkıntıdan kurtulmuş olacaksınız.   (Tabi bu işlemi bir silikon tabancası ve silikon alarak eliniz yatkınsa kendinizde yapabilirsiniz ama pencere dışı yüksek katlarda tehlikelidir ve iş ehli tarafında yapılmazsa kısa sürede silikonlar tekrar çatlaya bilir bunları da dipnot olarak söylemekte fayda var.)

üçüncü tespit yöntemimiz aslında çoğu kişinin muzdarip olduğu son yıllarda pvc firmaların pencere ve kapılardaki fitil conta lastiklerinin kalitesini düşürmesinden ötürü yeni pvc pencereler de özellikle sıkça karşılaştığımız fitil lastik contaların yırtılmış yıpranmış kopmuş veya büzüşmüş olması sorunudur. Kapı veya penceremizi açarak kasanın kenarını boylu boyunca çevreleyen  bu lastik fitillerin kontrolünü gözle yapabiliriz. Eğer ki bu lastik fitiller sorunlu ise açılan kısım ile sabit kısım arasında yani kasa ile hareketli kanat arasında boşluk oluşturacağından tam bir kapanma ve ısı yalıtımı sağlanamaz soğuk hava bu boşluklardan kolayca sızabilir, şimdi çözümüne geçelim.

3. Sorunun Çözümü Yolu : Pvc Pencere Lastik Fitil contaları artık uzun bir süredir fabrikasyon olarak fabrika çıkışlı olarak pencerenin üzerinde üretilmektedir bununla birlikte tüm pvc pencere markalarında bu lastik fitil contaların kalitesi oldukça düşüktür özellikler çok fazla güneş gören pencerelerde ve kapılar çabucak yıllar geçmeden aylar içinde bile elastikliğini kaybedip bozulup kopmaktadır. Bu lastiklerin değişimine kimi ustalar olmaz yapılmaz diyor olsa da tamir işinde ustalaşmış tecrübeli ustalar lastik conta değişimi yapmaktadır eğer ki böyle bir sorun yaşıyorsanız en sağlıklısı bu lastik contaları değiştirmektir. Pvc pimapen Kapı Pencerelerin Lastik fitil contalarının değişimi işlemini bizde yapmaktayız bu konuda bizden de bilgi ve yardım alabilirsiniz. Bu işlemin eski ve yeni tüm pencerelerde ısı yalıtımını kesinlikle arttıracağını vurgulamakta fayda var.

Dördüncü tespit yönteminde ise elimize bir sandalye alıp en soğuk olduğunu düğündüğümüz pencerenin önüne gidiyoruz sandalyeye çıkıp pencerenin ön üst kısmına yukarıdan bakıyoruz, zamanla pencerenin veya kapının aşağı doğru sarkmasından dolayı üst kısımda bir açıklık meydana gelir ve buradan çokça soğuk hava alır, yaptığımız tamir işlerinde bu sorunla da sıkça karşılaşıyoruz, hatta bu bir balkon kapısı ise yanı dışardan bakabiliyorsak kapı veya pencere kapalıyken dışarıdan baktığınızda üst kısmın açık olduğu daha net görünecektir

4. Sorunun çözüm Yolu : Yine buda bir usta tarafında yapılması gerek profesyonel bir işlemdir, çünkü bu işlemde camın kırılma riski yüksektir, hatta işi yaptırdığınız usta işinin ehli değilse onun bile kırma ihtimali mevcuttur. Yine de bilgi amaçlı özetlemek gerekirse bu işlemin adı pencere takozlamadır cam çıtaları sökülür ve içeriden camdan destek alınarak pencere kanadının yukarı kaldırılması sağlanır.

Beşinci tespit yöntemimizde yine en çok karşılaştığımız sorun diyebiliriz. Bu sorun özellikler üstten açılır vasistaslı pencerelerde ve uzun fransız pencerelerde sıklıkla görülmektedir. Sorunun tespiti için penceremizin arka kısmına tam ortaya ve üst kısıma elimizi koyup elimize soğuk hava üfleyip üflemediğini kontrol ediyor olacağız. Hatta bazen pencerenin arkasından dışarı bile görmek mümkündür ki bu durumlarda penceredeki açıklık 4 cm bulmaktadır neredeyse, perdemizin sallanmasının asıl sebebi bu sorunda olabilir.

5. Sorunun Çözüm Yolu :    Bu Sorun pencerenizin esnemesin, montaj sonrasında ayarlarının iyi yapmamasından, bazen üst açılım mekanizmasının iyi olmamasından bazende sonradan takılan pencere üst çift açılım mekanizmalarının doğru ve uygun montaj yapılmamasından kaynalıkdır. Ama genel olarak üst açılır vasistaslı sistemlerde arkalardaki kilitlerin doğru kilitlenmemesinden kaynaklıdır, hatta bazen pecere kolları tam kapanmaz ve yarım kalır zorlasanızda tam çeviremezsiniz.

Üst açılım olmayan menteşeli pencere ve kapılarda ise arkadan rüzgar alma sorunu yine conta fitil kaynaklı veya menteşelirin doğru takılmamış olması arada boşluk oluşturacak şekilde montajlanmasından kaynaklıdır. Bu sorunun tespitine göre çözüm yolu değişebilir ve tecbübeli bir ustanın yeniden doğru montaj ve ayar yapması ile sorun giderilmiş olur. iyi bir pimapen tamircisi doğalgaz faturasının çokça düşmesini sağlamak yolunda size mutlaka kesin çözümler sunacaktir.

Pimapen Kapı pencere tamiri konusunda ve sineklik yaptırmak için bizi arayabilirsiniz. Beylikdüzü pimapen tamircisi olarak hizmet veriyor olsakta yakın bölgelerdeki büyükçekmece , esenyurt , behçeşehir , avcılar gibi yerlere pvc pimapen servisimiz mevcuttur.

Sineklik Pimapen Tamiri Kapı Pencere Fiyatları İçin Numaraya Tıklayarak Arayabiirsiniz