Volkswagen Sürgülü Kapı

8.843

Sürgülü kapılar hayatımızı kolaylaştıran, tek hareketle açılıp kapanan, yer kaplamadığı için bize geniş kullanım alanı bırakan ve size çok çok büyük ölçülerde açılım alanı sunan sürgülü pvc kapılar.

Bu yazımızda volkswagen diğer adıyla paralel Sürme diye tabir ettiğimiz pvc sürgülü kapılara değineceğiz

Geniş salon kapılarında, büyük balkona çıkış kapılarında, giriş katların villaların müstakil evlerin tüm bahçe çıkışlarında, teras çıkışlarında oldukça sık kullandığımız uyguladığımız volkswagen sürgülü kapılar gerçekten büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
paralel sürme kapı
Bu tip açılır kapı sisteminin öncüsü olan volkswagen araç markasının araçlarında kullandığı kapı açılımlarına benzediği için halk arasında volkswagen kapı denilen pvc sürgülü kapıların sektördeki ismi paralel sürgülü kapıdır. ( Devirmeli sürme veya çek aç sürmede denmektedir.)

volkswagen sürgülü kapılar özellikle kullanım kolaylığı ile geniş alanlarda büyük ebatlarda çok rahat çalışması özelliğiyle bilinir olsa da, bu kapı sisteminin en büyük özelliği ısı yalıtımlı sürgülü kapı olması özelliğidir. Klasik sürgülü kapı dediğimiz pvc kapılarda, yani kendi ekseninde tek bir ray üzerinde sağa sola hareket eden sürgülü kapılarda ısı yalıtımı yoktur.(Bakınız Klasik Sürgülü Kapı) Alttan üstten iki kapının arasında rüzgar geçirmesi oldukça yüksek ihtimaldir. Ama volkswagen sürgülü kapılar sürgülü özelliğinin yanında normal bir pvc kapı gibi dört taraftan kapanma sağlayarak ısı yalıtımını olabilecek maksimum düzeye çıkarmış oluyor.

Tabi bu volkwagen sürmelerin çok ince ayar ve ustalık istediğini bu ayarların iyi yapılmadığında, terazili bir montaj sağlanmadığında, düzgün ve dikkatli bir kullanım sağlanmadığında, iyi mekanizma parçaları kullanılmadığında çokça sorun çıkardığı gerçeğini ortadan kaldırmıyor ki bu her işte böyledir aslın neyse wolksvagen kapı arızalarına ve tamirine başka bir yazımızda değineğiz onuda alttaki linkten inceyip okuyabilirsiniz

Linke Tıklayarak Volkswagen Kapı Tamiri Yazımızı Okuyabilirsiniz

 

ikili açılır volkswagen sürgülü kapı Üstteki resimde görüldüğü üzere volkswagen paralel sürgülü kapılar ikili açılır olarakda kullanılabilmektedir. Biraz daha ısı yalıtımını azaltmış olsa da ikili kullanımda da başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Genel olarak Bir adet kapı kolu, kanadı çevreleyen ispanyolet dediğiniz kilit mekanizma grubu, üst ray, alt ray ve araba takımı gibi temel parçalardan oluşan sistem yarı otomatik ve tam otomatik olarak ikiye ayrılmaktadır

Bu iki sistem tam otomatik ve yarı otomatik çok karıştırılıyor ve bir karmaşa konusu olsa da özetle tam otomatik sistemlerde kapı kendinize doğru çekmeye ihtiyaç duymazsınız kolu aşağı doğru çevirdikçe mekanizma kapıyı size doğru iterek üst makaslardan açılmasını sağlar. bunun dışındaki tüm sistemlere de yarı otomatik veya manuel diye biliriz. Zaten bir kaç markanın bu otomatik volskwagen sürmesi dışında piyasada çok fazla otomatik sistem yoktur.

devirmeli sürme Üstteki Resimde gördüğünüz kapı sonradan volkswagen yani paralel sürgülü kapıya çevirrilmiştir. Mevcut pvc pimapen kapı veya pencerenizi markası ne olursa olsun volkswagen paralel sürgülü kapıya çevirmek mümkündür. Tabi bu işlem zor bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlemdir ayrıca sadece gerekli şartları taşıyan kapılara bu çevirme işlemi yapılabilir. ona da bir sonra ki yazımızda detaylıca değineceğiz.

Normal Kapıyı Volkswagen Sürgülü Kapıya Çevirme
Normal kapı ve pecereler bellirli şartları sağladığında volkswagen sürgülü kapılara çevirilebilmektedir. Bununla ilgili aşağıdaki linkteki yazımızı okuyabilir veya bize ulaşabilirsiniz.

 Normal Açılan Kapı veya Pencereyi Volkswagen paralel sürmeye Çevirme İşlemi

ahsap renkli sürgülü

Volkswagen Paralel Sürgülü Kapı Pencere Fiyatları

Yazımızı çok uzatmamak adına çok merak edilen bu konuya da burda kısaca değişmek istiyorum. Pvc pimapen volkswagen sürgülü kapı aksesuarları, diğer pencere ve kapı aksesuarları ile kıyaslanmayacak kadar pahalıdır tüketicilerin öncelikle bunu bilmesi gerekir. Bu mekanizmaların yerli markaları olduğu  gibi yabancı ithal markaları da vardır. Komple set olarak satılan bu mekanizmalar için size genelde set fiyatı verilir tek olarak bir parçasını bulmak pek mümkün değildir, ayrıca başka bir markanın parçası da diğer bir markaya uymamaktadır. Tıpkı bir aracınızın tamponu değişmesi gerektiğinde başka bir marka aracın tamponunu takamayacağınız gibi, universal olan bir kaç parçayı bu örneğin dışında tutabiliriz örneğin kol gibi pvc kapı kolllarının neredeyse hepsi birbirine uyar.

Bilmeniz gereken bir diğer konu yerli ve daha uygun fiyatlı volkswagen paralel sürme markaları da mevcuttur. Son olarak piyasa çok bilenen bir kaç volkswagen üreticisi markanın ismini zikrettikten sonra fiyat konusuna başka bir yazıda uzun uzun yeniden değineceğiz. G-U (GU) , Roto , Aubi , Uss , Vorne , Fornax , Winkhaus …

  Pvc Pimapen Volkswagen Parelel Sürgülü Kapı Pencere  Mekanizma Fiyatları
Sineklik Pimapen Tamiri Kapı Pencere Fiyatları İçin Numaraya Tıklayarak Arayabiirsiniz